Egy ötös listában megpróbáljuk összeszedni a szerintünk legérdekesebb csillagászati szoftvereket. A lista számozása nem jelöl semmiféle sorrendet, hiszen szinte minden program el fog térni egy kicsit a többitől.
Celestia
1 - Stellarium
Talán a legismertebb csillagászati szoftver. Látványos grafikájával és könnyű kezelhetőségével kiemelkedik az átlagos asztronómiai programok közül. Ingyenes és több platformra is elérhető. Jelenleg hivatalos formában Linux, Windows és Mac OSX alá tölthető, de ugyanígy létezik, főként a nyílt forráskódnak köszönhetően, Symbian, Android, BSD, BlackBerry illetve iOS alá is. A szoftver 600 000 csillag adatait tartalmazza de extra katalógussal ez 210 millióig (!) bővíthető. A csillagképeket különféle látványos grafikával is megjeleníthetjük, a mélyég objektumok pedig fotóval is szerepelnek (Messier katalógus elemei). Tartalmaz egy keresőt illetve egy részletes beállító felületet ahol a felszín képétől kezdve bármit tudunk szabályozni. Természetesen ismeri a Naprendszer bolygóit illetve holdjait is de ha szeretnénk akkor üstökösöket is kereshetünk benne. Asztrofotósok teleszkóp irányítást is találhatnak a programban de ha csak arra vagyunk kíváncsiak, hogy mit látnánk a távcsövünkben, azt is megnézhetjük.
Gépigény: Windows, Mac OSX, Linux, Symbian, Android, iOS, BSD, BlacBerry - OpenGL -t támogató videokártya, 256 MB RAM
Magyar nyelv: van
Ár: Ingyenes
2 - SkyChart / Cartes du Ciel
A Stellarium legnagyobb versenytársa valószínűleg a SkyChart vagy más néven, a Cartes du Ciel. Jóval puritánabb kinézete sok szempontból komolyabb tudást takar. Ahogy a Stellarium, úgy ez a program is bővíthető csillag adatbázissal rendelkezik. Igaz a PPMXL katalógus felrakása után már 148 GB (tár)helyet illetve 24 GB ramot igényel a program. Rengeteg csillagtérkép elkészítésére ad lehetőséget a SkyChart, így akár a kisbolygók, üstökösök aktuális pálya adatait is követhetjük. De ha ez nem lenne elég, a programmal teleszkópunkat is vezérelhetjük. Jó pár mélyég objektum fotóját is megtalálhatjuk benne, így ezen a területen igencsak hasonlít a Stellariumra. Sokféle operációs rendszeren fut, szintén a nyílt forráskód miatt, így Windows, Mac és Linux alatt is használhatjuk a programot.
Gépigény: Windows, Mac OSX, Linux
Magyar nyelv: van
Ár: Ingyenes
3 - Celestia
A Celestia egy kicsit más jellegű szoftver mint az első kettő. Inkább hasonlít egy látványos világűrt bemutató programra mint egy komoly planetárium szoftverre. Pedig a Celestiát még a NASA és az Európai Űrügynökség is használta. Az egyik lényeges eleme a programnak, hogy szabadon repkedhetünk a világegyetemben, így a naprendszer tagjaitól kezdve egészen a galaxisokig bárhova ellátogathatunk. Adatbázisa 118 322 csillagot, 10 000 galaxist, illetve rengeteg egyéb mélyég objektumot tartalmaz. Ezek mellett kiegészítőként elérhetők még különféle szondák modelljei, újabb ködök, nyílt halmazok, 3D-s kráterek és hegyek vagy épp nagy felbontású textúrák. A megjelenítéshez OpenGL-t használ így a futtatás 3D-s kártyát igényel. Jelenleg Windowsra, Linuxra, Mac OS X-re illetve AmigaOS 4-re érhető el.
Gépigény: Windows, Mac OSX, Linux, AmigaOS 4 - OpenGL
Magyar nyelv: van
Ár: Ingyenes
4 - Universe Sandbox
Az Universe Sandbox egy interaktív gravitációs szimulátor. Segítségével különféle fizikai kölcsönhatásokat vizsgálhatunk a világegyetemben. Legyen az két galaxis összeolvadása, vagy épp egy új Hold megjelenése a Föld körül. Időben is szinte bármeddig gyorsíthatjuk a szimulációt így pillanatok alatt pusztíthatunk vagy teremthetünk a világegyetemben. Az új verzió tartalmaz már különféle szimulált eseményeket (pl. galaxisok ütközése), támogatja a vörös-kék lencsés 3D szemüvegeket, különféle mértékegységeket, nagy felbontású képek exportálását... stb. Hátránya, hogy pénzbe kerül illetve csak Windowson fut. Adatbázisa jelenleg 8 bolygót, 160 holdat, 100 aszteroidát, 1 000 közeli napot, 70 galaxist, 3.8 milliárd évnyi Andromeda galaxis és Tejútrendszer "ütközést", Rho Cancri naprendszer 5 bolygóját, Shoemaker Levy 9 meteorütközést és még sok mást tartalmaz. Kicsit gépigényes bár kipróbálni nagyon is megéri. A próbaverzióban 60 percnyi szimuláció van, utána már sajnos fizetni kell érte.
Gépigény: Windows - OpenGL
Magyar nyelv: nincs
Ár: 60 perc használat után 19.95 $
5 - Orbiter
A végére egy űrrepülés-szimulátort hagytam ami az Orbiter nevet kapta a fejlesztőjétől, Dr Martin Schweigertől. A programot 2000-ben kezdte el fejleszteni, oktatási céllal, hogy szimulálhassa az egyes űrjárműveket. Leginkább a Flight Simulator sorozathoz hasonlít, igaz itt űrhajókkal kell repülni. A program alkalmas planetárium szoftverként, a naprendszer tanulmányozására is mivel a bolygók helyzetét igen pontosan ábrázolja.
Gépigény: Windows - 3D-s gyorsító
Magyar nyelv: nincs
Ár: ingyenes