Bár a NASA-nál is megadták a módját a karácsonyi ünnepnek, hisz csodálatos képeket tettek ki a Szaturnuszról, illetve a környezetéről, mi mégis inkább az egyik kedvenc képünkkel kívánánk kellemes ünnepeket. A fotón a Fomalhaut naprendszer, Fomalhaut b bolygója látható. A Fomalhaut b az első exobolygó amit fotón is megörökítettek, így először pillanthattuk meg egy idegen naprendszer bolygóját.
A 25 fényévre lévő csillag körül először az IRAS infravörös csillagászati műhold fedezett fel porkorongot, ezt később a Hubble űrtávcső is megörökítette. Ennek a mérete hatalmas, szélessége 16 CsE, vastagsága nagyobb mint 2CsE, a távolsága a Fomalhattól pedig 140 CsE (a Plútó maximális távolsága a naptól 50CsE). A csillag környezetét először 2004-ben, a Hubble nagyfelbontású kamerájának koronográfjával sikerült leképezni. (A koronográf kitakarja a központi csillag vakító fényét, láthatóvá téve a sokkal halványabb régiókat.) A képen világosan kirajzolódott egy jól behatárolható belső peremmel rendelkező gyűrű, amelyből bolygók keletkezhetnek.
Fomalhaut és porkorongja. Balra a Hubble, jobbra az ALMA teleszkóp felvétele.
A Fomalhaut porkorongjának egyenetlen eloszlásából (belső pereme nem elmosódott, hanem éles, ami arra enged következtetni, hogy ezen az oldalon valami kitakarította a port), valamint abból, hogy középpontja nem esik egybe a csillagéval, következtettek bolygók meglétére. A porkorongon belüli egyik folt az egymást két évvel követő felvételeken elmozdult, az elmozdulás mért mértéke megegyezik a bolygó tömegéből számíthatóval.