Ahogy pár napja írtuk, hamarosan itt van a Perseidák maximuma. Hétfőn este lesz a legaktívabb a csillaghullás, bár már a hétvégén is érdemes lesz kimenni a szabadba. Igaz, az előrejelzések szerint a nyugodt hétvégi égbolt figyelést keresztül húzhatja a most érkezett hidegfront, de talán a hétfő esti csúcsnál már felhőtlen idő lesz. A Magyar Csillagászati Egyesület szerint az idei aktivitás átlagos lesz, ami persze nem jelenti azt, hogy nem lesz látványos..
A Perseidák raj valójában a 109P/Swift-Tuttle meteor törmelékhalmaza. Pályája minden évben augusztus 12–13. között keresztezi a Földét.
Előre láthatólag hétfőn ,éjjel 3 óra fele éri el a maximumát ami több szempontból is szerencséssé teszi a megfigyelését. Egyrészt a Hold már nem lesz fent az égen (sőt, már naplemente után lenyugszik), így a fénye nem fog zavarni, illetve a Perseidák radiánsa is magasabban lesz aminek köszönhetően több meteor lesz látható. Persze, aki nem tud (akar) hajnalig fent maradni az nyugodtan próbálkozzon este. Ilyenkor még kevesebb Perseidát láthatunk, bár ha mégis sikerül akkor azok látványosabbak lesznek. A csillaghullás kiindulási pontja a Perzeusz csillagkép lesz. Ezt este 10 után, az égbolt alsó felén, észak-keleti irányba találhatjuk meg és ahogy telik az éjszaka, úgy halad felfele keleti irányba.
Érdemes először a Cassiopeia csillagképet keresni, hisz jellegzetes "duplavé" formája könnyen kiszúrható. A Perzeusz csillagkép ez alatt helyezkedik el.
Ahogy már az előző posztban is elhangzott, a Perseidák raj július 17-e környékétől már megfigyelhető az égbolton. Aki szemfüles volt az elmúlt napokban az már bőven láthatott a rajhoz tartozó hullócsillagot bár az igazi tűzijáték még csak ezután fog érkezni. Augusztus elején óránként 5 meteort láthatunk, 10-e körül már akár 15-öt is. Maximuma alatt ez a szám gyorsan növekszik, akár 100-ig is, majd az utána következő napokban viszonylag hamar lecsökken 10 körülire. Az aktivitásának vége augusztus 20-a után van, igaz még ekkor is belefuthatunk óránként 1 Perseidába. A rajtagok gyorsak, fényesek, nyomhagyók (majdnem az esetek felében) illetve több tűzgömböt is tartalmaznak.
A becsehelyi meteorkamera (HUBEC) által 2011.08.12/13. éjszakáján rögzített Perseida meteorok Látható, a fényes rajtagok nagy száma. Sárga szín: halvány, narancs szín: fényes, piros szín: nagyon fényes vagy tűzgömb. Forrás: Pető Zsolt blog
Ja igen, a tűzgömbök. Felismerésük egyszerű, hisz erős fényük kiemeli őket a hullócsillagok közül. Definíciójuk is valahogy úgy néz ki, hogy minden ami a Vénusznál fényesebb meteor az megkapja a megtisztelő tűzgömb (bolida) rangot. Ilyenekkel bármikor találkozhatunk az évben (van is olyan magyar oldal ahol ezeket gyűjtik) viszont a Perseidák törmelékfelhője átlagban is több ilyen darabot tartalmaz (a NASA szerint a legtöbbet). Ennek az oka a Perseidák szülő üstököse, a Swift-Tuttle méretében keresendő, hisz 26 kilométeres átmérőjével bőven hagy maga után anyagot amik között több nagy méretű törmelék is található.
Videós Perseida-tűzgömb (Igaz Antal felvétele)
Tudtátok amúgy, hogy a csillaghullást rádión is hallgathatjátok? Ennek a lényege konyhanyelven, hogy olyan adót hallhatunk pár másodpercig amit amúgy nem tudnánk már fogni. Valahogy úgy működik ez, hogy jön a meteor, felizzik a levegőben és közben visszaveri, a föld görbületéből fakadóan amúgy már nem hallható rádió jeleit. Ha szeretnénk ezt kipróbálni, nem kell mást tennünk, mint keresnünk egy olyan frekvenciát ahol átlagos esetben nem fogható közeli adóállomás. Ilyenkor a rádión a jellegzetes fehér zajos súgást hallhatjuk, viszont ha valamilyen tükröző forrás jelenik meg az adó és a vevő között akkor az állomás jele rövidebb-hosszabb időre hallhatóvá válik. Akit mélyebben érdekel a téma, itt bőven talál anyagot/információt erről: http://radiomet.mcse.hu/elm.html
Forward scatter meteordetektálás
Aki pedig a neten követné a Perseidákat, annak ajánljuk az angol meteor figyelő hálózat oldalát ahol élőben nézheti a csillaghullást.