1 – Mit fogunk látni?
Meteorokat. Hullócsillagoknak is nevezik őket, de a valóságban nem sok közük van a valódi csillagokhoz. Inkább apró porszemek, törmelék darabok amik üstökösök anyagkibocsájtásával vagy ritkább esetben kisbolygó-ütközések által jöttek létre. A Perseidák konkrétan a 109P/Swift-Tuttle üstökös maradványa.
2 – Miért Perseidák a neve?
A meteorrajokat arról a csillagképről szokták elnevezni amelyben a radiánspontjuk van. A Perseidák úgy látszanak az égbolton mintha a Perzeusz csillagképből indulnának ezért Perseidák a neve.
3 – Mikor láthatom őket?
Lényegében amikor besötétedett már érdemes kimenni és keresni őket. Több maximumot is várnak, amiből az egyiken már áthaladtunk (kora délutáni órákban). Előreláthatólag Magyarországon este 10 óra után, illetve éjjel 3 óra körül lesz aktívabb. Persze, ha lemaradunk a ma esti programról akkor holnap hajnalban, illetve a következő 1-2 napban érdemes lesz még az eget kémlelni.
4 – Hova menjek?
Egyértelmű a válasz: minél sötétebb helyre. Városban is van esély a megpillantásukra, de ha igazán nagy tűzijátékot szeretnénk látni akkor menjünk a városokon kívülre. Mivel a Hold már korán lenyugszik így egyáltalán nem fogja zavarni a vizsgálatot. Egyedül a felhők miatt lehet aggódni, de a jelen állapot szerint Magyarország felett ilyen szempontból is kedvező lesz az éjszaka.
5 – Merre nézzek?
A Perzeusz észak-kelet fele kel fel, viszonylag már korán, majd keleti irányba halad egyre magasabbra az égbolton. Ha megkeressük a Göncölszekeret (Nagy-Medvét) akkor attól jobbra fogjuk megtalálni a Perzeuszt. Másik jellegzetes csillagkép a közelében a Kassziopeia, ami pedig a Perzeusz felett van. Persze, a kiindulási pont nem jelenti azt, hogy minden hullócsillag ebből az irányból fog érkezni. Ez az éjszaka folyamán változhat, ezért érdemes más fele is nézegetni.
6 – Mit vigyek?
Attól függ? Várostól távolabb biztos, hogy hűvösebb és párásabb lesz az idő. Egy pulcsi mindenképp legyen nálunk. Mivel viszonylag fárasztó felfele nézve várni a meteorokat érdemes valami pokrócot is vinnünk. Étel, ital igény szerint, bár ha a természetbe megyünk akkor figyeljünk arra, hogy ne szemeteljünk.
7 – Mit csináljak?
Alapvetően nézni kell őket. Figyeljük meg, hogy hány fajta hullócsillag van, esetleg számolhatjuk is. Óránkénti átlagot szoktak megadni a meteorrajoknál, így pl. a Perseidák maximum alatt (tehát mikor a legaktívabb) 100 darabot is láthatunk. Ha a számolást unalmasnak tartjuk akkor kísérletezhetünk egy rádió segítségével is, amivel "meg is hallgathatjuk" őket. Fotós kedvű emberkék vigyenek nyugodtan fényképezőt, bár egy állvány, időzítő illetve hosszú expós gép nem árt hozzá. Esetleg infrás videokamerával is megpróbálhatunk felvételeket készíteni.
Mivel a Perseidák raj tartalmazza átlagban a legtöbb tűzgömböt, így ezekből is láthatunk párat az éjszaka folyamán. A tűzgömbök jóval fényesebbek meteorok mint az átlag, néha pedig füst nyomot hagynak maguk után vagy több darabra esnek szét.
8 – Mit NE csináljak?
A legfontosabb, ha a természetbe mész, óvd azt! Ne szemetelj kérlek, neked nem nehéz összeszedni a sörös dobozokat de a természetnek nehezebb eltüntetnie (mert más tényleg nem fogja összeszedni). Ha lehet, kerüld az erős fényforrásokat is... tehát kocsilámpa, tűzrakás, elemlámpázás, telefonnal fotózás nem tesz jót a nézelődéshez. Szemednek idő kell mire hozzászokik a sötéthez, akár több perc is. Ha mindenképp világítani szeretnél valamivel lehetőleg használj gyenge fényű, színezett fényforrást (pl. vörös fényű lámpa)