Geminidák tűzgömb Berkó Ernő fotóján
Az év talán legjobban várt meteorraját, a Geminidák maximumát láthatja az aki hétvégén kimegy az égboltot kémlelni. A raj maximumában 100-120 óránkénti meteor is lehet ami idén szombat hajnalra fog esni. A megfigyelést sajnos nehezíteni fogja a telihold felé haladó Holdunk (ami nagyjából hajnali 4-ig fent lesz az égbolton), illetve az előreláthatólag ködös, felhős időjárás is. Viszont ha mégis sikerül elcsípnünk egy derült égboltú hajnalt akkor mindenképp próbáljunk megfigyelni, mivel az év egyik legaktívabb és legszebb meteor hullását láthatjuk rengeteg tűzgömbbel.
Eredete érdekes történet mivel sokáig nem tudták honnan is származik a raj. Az 1950-es években úgy gondolták, hogy az 1680 évi nagy üstökösből keletkezett a Geminidák de ezt később cáfolták. 1983. október 11-én S. Green és J. K. Davis egy gyorsan mozgó aszteroidát fedezett fel a Draco csillagképben amit a felfedezés után nem sokkal a Geminidák pályáján mozgó égitestként jegyeztek már. Időközben a felfedezett égitest a nevét is megkapta amit ma 3200 Phaethonként ismerhetünk. Feltételezhetően egy másik aszteroidával való ütközés alatt veszthette el, a ma Geminidákként ismert anyagmennyiségét ez a földközeli kisbolygó (ezzel a felfedezéssel bizonyították először, hogy nem csak üstökösökből keletkezhet meteorraj hanem kisbolygókból is).
Egy másik feltételezés szerint a Phaethon valaha üstökös volt. Erre abból következtetnek, hogy a pályája kifejezetten nyújtott, a Merkúr távolságának felére is megközelíti a Napot ami leginkább az üstökösökre jellemző...
A Geminidák Berkó Ernő világhíres fotóján
Vizsgálatára sajnos nem lesz sok időnk mivel maximuma után nagyon hamar csökken a száma, aki pedig mindenképp szeretné látni az nyugodtan próbálkozhat már a mai estén is, így talán még elkerüli a következő napokra ígért ködös, felhős időt.
3200 Phaethon, a Geminidák szülő kisbolygója