Meteorokat nézni az egyik legnyugalmasabb és legélvezetesebb dolog amit az éjszakai égbolton csinálni lehet. Sokszor jósolható, hogy milyen aktív lesz egy csillaghullás de a konkrétumokat soha sem lehet előre tudni. Különösen így van, ha egy új meteorrajról beszélünk. Most hétvégén pedig egy ilyen törmelékfelhővel találkozik a Föld aminek az eredményeképp akár az év legnagyobb csillaghullása is bekövetkezhet. Erről persze már sokan cikkeztek de ahogy közeledik május 24-e hajnala úgy ideje nekünk is megemlíteni, hogy valószínűleg érdemes lesz kimenni a hétvégén a szabadba.
A 209P/LINEAR üstökös, ahogy sok más társa, szintén a Nap körül kering. Ezt 5.1 év alatt teszi meg, a Jupiteri üstökösök családjához tartozik és ennek köszönhetően a Naprendszer legnagyobb bolygója elég erős hatással van a pályájára. Ezen kívül viszont sokat nem tudunk róla, mivel csak 2004. február 3-án fedezték fel. A 209P/LINEAR azon 400 Jupiter üstökös közé tartozik amelyet számon tartunk és amikben az egyik közös, hogy kevesebb mint 20 év alatt érnek körbe a pályájukon.
Most péntek (május 23.) hajnaltól vasárnap éjjelig érdemes az égboltot kémlelni mivel ekkor keresztezzük az üstökös pályáját. Sajnos mi pont rosszkor találkozunk a törmelékfelhővel, mivel a kalkulációk alapján, magyar idő szerint reggel 8 óra körül ér a Föld ebbe a felhőbe de ez nem zárja ki annak lehetőségét, hogy előtte, vagy utána ne pillantsunk meg egy hullócsillagot sem. Főleg azért sem, mert akár óránkénti 100-1000 meteor is látszódhat az égbolton, ami pedig 10x több mint amennyi a nagyon látványos augusztusi Perseidák raj áthaladásakor látni lehet.
Az eddigi csúcsot 1946 október 9-én jegyezték fel. Akkor, a 21P/Giacobini-Zinner törmelékfelhője percenként(!) 50-100 hullócsillagot produkált (ez 3000-6000 óránként). Sajnos mikor arról álmodozunk, hogy ez a hétvégén is megismétlődhet azt kell mondanunk, hogy nem valószínű... A legnagyobb különbség a kettő között, hogy a Giacobini jóval nagyobb üstökös volt mint a 209P/LINEAR így sokkal több port hagyhatott az űrben maga után (a 209P/LINEAR mindössze csak 0,6 km széles ami nagyjából az 1/7 része a 21P/Giacobini-Zinner-nek). Persze az 1000 hullócsillag/óra is nagyon látványos lenne, hisz ezzel minden 4. másodpercre jutna egy.
A tökéletes megfigyeléshez szinte minden adott lesz. Radiánsa a Zsiráf csillagképben lesz látható amit az északi égbolton könnyű megtalálni, mivel csak Észak fele, a Sarkcsillag irányába kell néznünk. Szerencsére a Hold sem fog zavarni, mivel a hétvégén csak 20% fog belőle látszani. Az időjárás szintén kiváló lesz, talán csak hajnalban lesz még kicsit hűvös. Természetesen amint lesznek képek vagy hírek mi is írni fogunk róla, addig pedig szorítsunk, hogy ne úgy járjunk mint pár hónapja az ISON-al (azaz, hogy semmit sem láttunk belőle)